Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » KNX » Wstęp

Wstęp

KONNEX / KNX to pierwszy otwarty standard zarządzania i kontroli urządzeń i budynków. W swoich początkach sięga lat 90 ubiegłego stulecia, kiedy to powstała organizacja  EIBA (European Installation Bus Association), zrzeszająca prekursorów i producentów urządzeń tego standardu. Od roku 1999 ustalaniem specyfikacji i certyfikacją produktów zajmuję się Konnex. Na chwilę obecną stowarzyszenie zrzesza prawie trzystu producentów z całego świata i liczba ta stale rośnie.

W systemie opartym na standardzie EIB / KNX, urządzenia zasadniczo dzielimy na dwie kategorie: sensory- czyli różnego rodzaju przyciski, czujniki i detektory oraz aktory- czyli urządzenia wykonawcze. W swym założeniu jest to system zdecentralizowany co oznacza, że nie ma w nim jednostki centralnej, przetwarzającej wszystkie informacje. Gdy jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu, pozostałe pracują nadal.

Dzięki dużej różnorodności urządzeń dostępnych w tym standardzie, obszar zastosowań jest bardzo szeroki. Począwszy od domów mieszkalnych, apartamentów przez budynki komercyjne, szkoły czy hotele. W swoim podstawowym zastosowaniu możemy sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, żaluzjami, wentylacją, rekuperacją, klimatyzacją itd. Warto wspomnieć że jako otwarty standard ma możliwość integracji z innymi otwartymi systemami dzięki czemu można rozbudować jego funkcjonalność lub stworzyć instalację hybrydową (np. KNX-Crestron). Ponadto istnieją już programowalne urządzenia AGD współpracujące z KNX / EIB.

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij