Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » Inteligentne budynki » Co potrzebujesz by Twój dom był inteligentny?

Co potrzebujesz by Twój dom był inteligentny?

Co potrzebujesz, aby Twój dom był inteligentny?

Powstawanie inteligentnej instalacji to długi i złożony proces. Planować powinniśmy już na etapie budowy domu przed rozprowadzeniem okablowania instalacji elektrycznych. Jest to bardzo istotne by zadać sobie pytania takie jak:

  • Jakie elementy będą sterowane (oświetlenie, rolety, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, AV, CCTV, TV, domofony itd.)?

  • Jakich funkcji/możliwości potrzebujemy (funkcje centralne, harmonogramy zdarzeń, podgląd obrazu z monitoringu)?

Znając odpowiedzi na te i wiele innych, jakże istotnych pytań dotyczących indywidualnych potrzeb każdego Klienta, pozwoli nam to rozplanować bardzo ważny element, czyli okablowanie po system automatyki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieją różnice miedzy elektryką tradycyjną a instalacją pod inteligentny dom, warto również przy okazji rozprowadzania przewodów wybiegać myślami w przyszłość.

Podczas wykonywania, prac bardzo istotne jest zgromadzenie projektów wykonywanych instalacji, dokumentacji instalowanych urządzeń oraz ścisła współpraca z ich wykonawcami przez cały okres trwania prac. Dla przykładu instalując bramę wjazdową dobrze jest dobrać model i producenta pod kątem jej możliwość integracji z systemami automatyki.

Mając zarys projektu instalacji automatyki oraz funkcjonalności możemy dobrać sprzęt dopasowany do potrzeb. Należy rozważyć następujący elementy:

  • Sensory, przyciski, czujniki, detektory oraz panele dotykowe- należy je dobrać pod kątem funkcjonalnym i estetycznym. W tym miejscu warto zdecydować się, gdzie mają się znajdować i do jakich indywidualnych potrzeb mają służyć.

  • Elementy wykonawcze, sterowniki, jednostki centralne i rozszerzenia- odgrywają one bardzo ważną rolę w określeniu możliwości systemu.

Rozbudowa inteligentnego systemu o zintegrowane kino domowe, multiroom, wideodomofon czy łączność z domem przez internet wymusza rozplanowanie go w sposób właściwy z ekonomicznego i logicznego punktu widzenia. Sprowadza się to do dobrania odpowiednich urządzeń, a nawet całego systemu który w danym przypadku będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania.

Podczas montażu i uruchamiania systemu wskazane jest by modyfikacji było możliwie najmniej. Oczywiście każdy projekt ewoluuje w czasie, natomiast im jest mniej drastycznych zmian tym rozwiązania są bardziej dopasowane oraz pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów. W przypadku zmian na późniejszym etapie lub rozbudowy inwestycji istnieją rozwiązania radiowe, niemniej nie polecamy ich jako podstawy funkcjonowania systemu, gdyż łączność radiowa nie we wszystkich warunkach zapewnia poprawną komunikację, a co za tym idzie poprawne działanie. Istnieją co prawda całe niezależne systemy bezprzewodowe lecz oprócz potencjalnych problemów z łącznością są zazwyczaj systemami zamkniętymi i ograniczonymi w swej funkcjonalności.

Ostatecznie działający już inteligentny budynek wymaga przetestowania oraz oswojenia się z nim jego użytkowników. Dlatego też po kilku miesiącach użytkowania takiego obiektu warto nanieść poprawki oparte już na indywidualnych doświadczeniach jego mieszkańców.

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij