Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » Inteligentne budynki » Możliwości automatyki budynkowej- różne systemy

Możliwości automatyki budynkowej- różne systemy

 

Na chwilę obecną inteligentne instalacje przeżywają niesamowity rozkwit. Oprócz światowych standardów i systemów na rynku od dawna pojawiają się producenci rozwijający nowe rozwiązania, często dedykowane do konkretnych, wąskich rozwiązań. Przykładem może być system sterowania oświetleniem ledownym DALI, system sterowania oświetleniem scenicznym DMX lub systemy sterowania instalacją budynku za pośrednictwem urządzeń radiowych. Realizują on swoją funkcjonalność w ramach swoich możliwości. Jednak rozbudowane i zestandaryzowane systemy umożliwiają integrację i współpracę nawet pomiędzy kilkoma rozwiązaniami co pozwala na sporą elastyczność i dalszą rozbudowę w przyszłości.

 

 

Oświetlenie.

Oświetlenie jest najczęściej integrowanym elementem w tak zwanym inteligentnym budynku. Z pozoru proste zagadnienie sterowania pojedynczymi lub zbiorowymi, może stać się ciekawym zagadnieniem, gdy w grę wchodzą sceny świetlne, sterowanie kolorami ledów RGB, czy dopasowania jego natężenia do pory dnia lub innych warunków zewnętrznych. Funkcje centralne czy też załączone oświetlenie poprzez czujniki ruchu z praktycznego punktu widzenia są już niemal wymogiem.

 

Ogrzewanie.

Warto pomyśleć też o automatyzacji sterowania ogrzewaniem. System sam za nas będzie dbał, by temperatura utrzymywała się na stałym, porządnym poziomie nawet, gdy za oknem warunki pogodowe ciągle się zmieniają. Gdy nas nie będzie w domu lub wyjedziemy na wakacje obniży ją, oszczędzając w ten sposób energię i podniesie przed naszym powrotem ponownie, byśmy mogli cieszyć się komfortowymi warunkami.

 

Okna, rolety, żaluzje, kurtyny, markizy.

Jeśli w naszym domu korzystamy z rolet czy okien otwieranych elektrycznie, świetnym pomysłem jest powiązać je z inteligentną instalacją. Będzie ona za nas pamiętała by zamknąć okna gdy pada deszcze lub zwinąć rolety zewnętrzne, chroniąc je przed wichurą.

 

 

Wentylacja/rekuperacja.

System rekuperacji/wentylacji będący częścią jednego zintegrowanego systemu świetnie współpracuje z systemem ogrzewania. Może dobierać tryb pracy biorąc pod uwagę temperatury zadane w pomieszczeniach lub inne warunki zewnętrzne. Podobnie gry wzrasta poziom CO2 system zadba o utrzymanie świeżego powietrza z odpowiednią ilością tlenu.

 

Alarm.

Integracje z systemami alarmowymi to już powszechność. Statusy alarmowe na Twoim smartfonie lub możliwość zazbrojenia alarmu przez internet. Gdy alarm zgłosi zalanie pomieszczenia system automatycznie odetnie główny zawór wody ochraniając mieszkanie przed zalaniem.

 

Audio Video (AV).

Zwieńczeniem inteligentnej instalacji jest integracja urządzeń audio - video. Pozwala ona na sterowanie natężeniem dźwięku, zmieniać źródła, zmieniać utwory, załączać oświetlenie, sterować roletami czy regulować temperaturę w pomieszczeniu z jednego urządzenia kontrolnego. Systemy kina domowego, gdzie jedno kliknięcie wyłącza oświetlenie, włącza projektor, wysuwa ekran i konfiguruje nagłośnienie do potrzeb oglądania filmu.

 

 

 

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij