Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » Instalacje elektryczne » Instalacja tradycyjna a instalacja inteligentnego domu

Instalacja tradycyjna a instalacja inteligentnego domu

Realizację systemu "inteligentnego domu" w budynku rozpoczyna się oczywiście od wykonania okablowania. Różni się ono od okablowania tradycyjnej instalacji elektrycznej, co nie oznacza wcal, że jest ono bardziej skomplikowane. Generalnie przewody z wszystkich obwodów prądowych, którymi chcemy sterować (np. oświetlenie) prowadzimy do rozdzielni - tu będą znajdowały się urządzenia załączające lub ściemniające zwane aktorami załączającymi lub ściemniającymi. W przypadku dużych budynków (np. powyżej 500m kw.) warto też rozważyć większą ilość rozdzielni. Przewody sterujące do innych urządzeń, które chcemy włączyć do centralnego systemu zarządzającego tj. klimatyzatory, rekuperacje czy audio / video należy rozpatrywać indywidualnie lub po prostu położyć odpowiednią ilość zapasowych kabli.
Pozostało nam jeszcze oprzewodowanie do przycisków systemowych w pomieszczeniach. W przypadku systemu KNX wszystkie urządzenia połączone są przewodem e-bus 2x2x0,8 przy zachowaniu topologii drzewiastej. Oznacza to, że magistralę KNX możemy rozgałęziać w dowolnych miejscach. Jest to ogromna zaleta systemu np. w przypadku rozbudowy. Jeśli więc potrzebujemy dodatkowy przycisk w danym miejscu wystarczy podłączyć go w możliwie najbliższe miejsce z magistralą KNX. Minimalizuje to nakłady finansowe związane z daną rozbudową. Istotną różnicą pomiędzy instalacją inteligentną a tradycyjną jest fakt, że wszystkie sensory systemu KNX (przyciski, czujki obecności i inne) zasilane są niskim napięciem typu SELV (ok. 30V), a zmianę funkcji danego przycisku realizujemy programowo, bez konieczności rozkręcania włączników, puszek, przepinania kabli itp. jak miałoby to miejsce przy tradycyjnym załączaniu obwodów.
Na pewno warto przed przystąpieniem do wykonywania okablowania poświęcić sporo czasu na zaplanowanie i przemyślenie wszystkich urządzeń, które chcemy podłączyć do systemu. Warto nawet określić funkcje, jakie będziemy chcieli uzyskać podczas przyszłego korzystania z systemu. Dzięki dobrze przemyślanemu projektowi unikniemy dodatkowych przeróbek i modernizacji.
Pożądane byłoby więc skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się uruchamianiem systemów "inteligentnego domu". Firma Supremus może poszczycić się dużym doświadczeniem i wiedzą z tej dziedziny. Oferujemy swoją pomoc w formie nadzoru i konsultacji nad wykonaniem okablowania lub kompleksowego wykonania instalacji wraz z uruchomieniem całego systemu.

 

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij