Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » Systemy bezpieczeństwa » CCTV

CCTV

CCTV (ang. closed-circuit television) to określenie telewizji przemysłowej, czyli systemu przekazywania obrazu (może być również w połączeniu z dźwiękiem) w obrębie monitorowanych pomieszczeń/obszarów. Jest to zamknięty system dający możliwość monitorowania potencjalnie niepokojących zachowań w obrębie chronionej strefy. Sygnał udostępniany jest ściśle określonym osobom (włąścicielowi posesji, ochronie budynku itp).Systemy takie możemy spotkać na co dzień w supermarketach, szkołach, firmach jak i domach jednorodzinnych. 
Monitoring to nie tylko kamery. Są one bowiem podłączone do rejestratora obrazu który jest sercem całego systemu. To on odpowiedzialny jest za zarządzanie obrazu i ustawienia licznych opcji takich jak czas nagrywania, zdarzenia alarmowe i wiele innych. Istotnym również elementem jest zasilanie awaryjne na wypadek zaniku zasilania głównego. Jest opcjonalne rozwiązanie nie mniej w przypadku wtargnięcia intruza i odcięcia dopływu prądu system staję się bezużyteczny.
Zasadniczo systemy monitoringu można by podzielić na dwie kategorie:

  • Tradycyjnie rozwiązania CCTV- czyli monitoring analogowy

  • Rozwiązania CCTV IP – monitoring IP cyfrowy (lub inaczej – sieciowy)

Tradycyjne rozwiązanie telewizji przemysłowej oferuje rozdzielczość do 768x576. Aby obraz mógł być widoczny na ekranie kontrolnym, kamera musi być podłączona do rejestratora analogowego (lub hybrydowego) za pomocą kabla koncentrycznego. 
W przypadku rozwiązań sieciowych, każda kamera ma swój unikalny adres IP oraz korzysta z infrastruktury sieci LAN. Za nagrywanie obrazu odpowiedzialny jest serwer zarządzający sygnałem audio - video (komputer z odpowiednim oprogramowaniem). Jakość takiego obrazu w zasadzie nie ma ograniczeń, obecne kamery IP pracują często w standardzie HullHD (720p lub 1080p). Warto wspomnieć, iż dostępne są również rejestratory hybrydowe pozwalające połączyć oba powyższe rozwiązania.
Warto nadmienić, że przy zakupie monitoringu CCTV dużo zależy od doboru kamer. Producenci oferują kamery obrotowe, statyczne, z podświetlaniem podczerwienią (umożliwiającym rejestrację w całkowitych ciemnościach). Wybór ich rodzaju często uwarunkowany jest warunkami technicznymi (np. nie możemy użyć kamery z promiennikiem IR do monitorowania obiektu znajdującego się za szybą - np. za oknem - gdyż światło podczerwone odbija się od szyby tak samo jak światło zwykłe i zaślepi obiektyw kamery), dlatego każdorazowo wymaga on oględzin miejsca instalacji i przeanalizowania sytuacji.


 

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij