Szukaj
Znajdujesz się tutaj: Supremus » Wiedza » Inteligentne budynki » Co to takiego i po co nam to?

Co to takiego i po co nam to?

Inteligentny budynek to zintegrowany system zarządzania instalacjami obiektu zarówno mieszkalnego jak i komercyjnego. W tym rozumieniu tego terminu zawiera się sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, rekuperacją, bramami wjazdowymi, roletami oraz wiele innych. Ponadto w jego ramy wchodzi integracja systemów audiowizualnych, systemów bezpieczeństwa czyli innych podsystemów, które pierwotnie funkcjonowały samodzielnie. Na chwile obecną nie ma potrzeby instalowania ogromnej liczby włączników jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej instalacji. Zastępują je wielofunkcyjne inteligentne przyciski, panele dotykowe, czujniki ruchu, temperatury i wilgotności. Natomiast elementy wykonawcze załączają światło, odsłaniają żaluzję i dbają by uruchomić wentylację gdy poziom dwutlenku węgla wzrośnie powyżej określonego poziomu. Współpraca elementów wykonawczych i zróżnicowanych czujników zapewnia pełną automatyzację tak by budynek sam reagował na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz zamykając okna gdy pada deszcz, zwijając markizę tarasową gdy wiatr jest zbyt silny lub ściszając muzykę w domu gdy zadzwoni dzwonek do drzwi. A gdy jakaś funkcjonalność okazuję się nie praktyczna lub przestarzała z łatwością można ją zmienić lub rozbudować.

Pierwotnie automatyka budynkowa miała zastosowanie w przemyśle lecz wraz z rozwojem technologi oraz popularyzacji zaawansowanego technicznie budownictwa zmienił oblicze użytkowania obiektów mieszkalnych. Nowe rozwiązania przyczyniły się do zwiększenia funkcjonalności, komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności energii(na przykład obniżając temperaturę w domu podczas nieobecności jego mieszkańców). Staje się to już standardem i nic nie wskazuję na to by się to miało zmienić zaś długa lista zalet zdaję się przemawiać do coraz szerszego grona odbiorców.

Supremus 

Aleja Spółdzielczości Pracy 36, 20-147 Lublin
tel.: 81 441 77 11
tel. kom.: 501 632 236
email: info@supremus.pl

© Supremus - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.

facebook
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij